Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
96 postów 802 komentarze

Blog Naczelnego

Naczelny - Naczelne (Primates) – rząd ssaków łożyskowych charakteryzujących się najlepiej wśród wszystkich zwierząt rozwiniętym mózgiem. (Wikipedia)

Agresywny Marsz faszystowskich kiboli

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Prowokatorzy wszystkich opcji, łączcie się!

 
Dla większości z nas ważnym, obecnym w coraz bliższej perspektywie wydarzeniem jest Marsz Niepodległości. Niestety, w jego medialnej, informacyjnej otoczce coś było i jest nie tak.

Nie chodzi tylko o „przyprawianie gęby” poprzedniemu Marszowi przez media głównego nurtu, ani o idiotyczne przecież wyzywanie Polaków od faszystównacjonalistów (to ostatnie to w sumie komplement, ale przez grzeczność przyjmijmy intencje wyzywających). Bardziej zgrzyta to, że na oddolnie tworzonych clipach youtube przeważają syreny alarmowe, krwawe tonacje, dymy, pochodnie… Że artykuły i komentarze na blogach i serwisach społecznościowych prężą muskuły i rezonują w zapale do „zadymy”. I jeszcze ta konferencja prasowa organizatorów, którą właściwiej byłoby nazwać konfrontacją prasową…

No dobrze, ale właściwie czemu miałoby to wszystko być jakoś specjalnie niepokojące? Przecież koniec końców jedynie odwzorowuje rzeczywistość?
Otóż przesycenie adrenaliną atmosfery wokół Marszu nie bierze się znikąd. I, co gorsza, może mieć swój cel. Taka teza znajduje oparcie w wynikach eksperymentów psychologicznych.*)

Nieuświadamiane podleganie wpływom - co mówi psychologia?

W eksperymencie Johna Bargha badani mieli poukładać w zdania otrzymane grupy słów. Po zakończeniu należało zgłosić ten fakt osobie prowadzącej. Cały witz polegał jednak na tym że, po pierwsze, trzy grupy uczestników otrzymały różne zestawy słów: jedna z przewagą nacechowanych agresywnie, nieuprzejmych; druga – pozytywnych i uprzejmych, a grupa kontrolna – neutralnych. Po drugie, osoba nadzorująca badania była zajęta rozmową. Aby zgłosić ukończenie, uczestnik musiał jej rozmowę przerwać.

Z osób układających zdania z zestawów „agresywnych” postąpiło tak 63%, ale tylko 17% układających zdania ze słów z przewagą „uprzejmych” (zestawy neutralne wypadły pośrodku - 37%). Dodatkowego smaczku wynikom nadaje fakt, że uczestnicy byli nieświadomi wpływu treści, z jakimi mieli do czynienia, na własne zachowanie.

Podobne, związane z pobudzaniem stereotypów doświadczenie przeprowadzono w jednym z drapaczy chmur Nowego Jorku. Tym razem część zestawów zawierała słowa kojarzone ze starością, a eksperymentatorzy dyskretnie mierzyli… czas, w jakim po zakończeniu testu badani pokonywali korytarze prowadzące od drzwi laboratorium do windy.
Okazało się, że osobom wystawionym na skojarzenia z podeszłym wiekiem dotarcie do windy zajmowało więcej czasu. Także w tym przypadku wpływ pozostawał nieuświadamiany.

Na Marsz - marsz!

Niestety, organizatorzy Marszu wpisują się w nurt narracji umieszczający niepodległość obok faszyzmu i agresywności, a świętowanie równający z zadymą i bijatykami.
Może przez młody wiek, kiedy życie wydaje się sensacyjnym filmem, ekscytującym, kolorowym i niegroźnym? Może przez brak doświadczenia, pozwalający bez mrugnięcia okiem przeskakiwać przepaście? Może przez proweniencję, sięgającą dawniejszych, nie odżegnujących się od bezpośrednich działań, ruchów narodowych?
Skąd się bierze taka, a nie inna aura Marszu byłoby dociec ciekawie, ale nie to jest najważniejsze. Istotne jest, do czego może ona doprowadzić.

Społeczeństwo jest w stanie pogłębiającego się podziału. Rośnie buta i bezwzględność zarządców (w zrozumiałej dla szarego zjadacza chleba skali widać to w sposobie traktowania cyfrowej koncesji dla TV Trwam). Pacyfikującemu niezadowolenie PiSowi mimo pozbawienia reprezentacji w parlamencie nie do końca udaje się zawłaszczyć żywioł narodowy. Dlatego z punktu widzenia rozgrywających rozwiązaniem może być ustanowienie ostrej linii podziału i konfrontacja z resztką niepokornych, która znajdzie się za nią. Właśnie na Marszu.

Organizatorom warto przypomnieć, że Marsz jest marszem wszystkich poczuwających się do własnej państwowości Polaków, a nie tylko środowisk organizatorów. Oraz porzekadło „uważaj czego chcesz, bo to dostaniesz”. Gorąca krew i idealizm nie zastąpią wytrwałości i rozsądku. Szczególnie, że przeciw poczuciu wspólnoty i polskości występują siły o globalnym zasięgu, niezwykle potężne i zarazem subtelne.

Propozycja remedium: klin klinem, czyli atrybucja

Na szczęście ta sama psychologia przychodzi w sukurs, podsuwając sposób częściowej przynajmniej neutralizacji zarysowanych wyżej, negatywnych oddziaływań.

Uczestnikom eksperymentu p. Elizabeth Wilson przed rozpoczęciem testów podawano pigułkę (placebo), informując połowę z nich, że może ona wywoływać zaburzenia oddechu, arytmię serca i „motyle w brzuchu”. Następnie ochotnicy poddawani byli elektrowstrząsom o wzrastającej sile do momentu, w którym rezygnowali z kontynuowania sesji.
Wyniki tego eksperymentu były bodaj czy nie bardziej zaskakujące, niż poprzednich. Osoby poinformowane o rzekomych efektach ubocznych pigułki (w rzeczywistości sensacje takie może wywoływać prąd), znosiły kilkukrotnie silniejsze uderzenia elektryczności. Co więcej, nie przypisywały swojej odporności przyjętemu „lekowi”. Nawet nie zdawały sobie sprawy, że podświadomie wierzyły w jego działanie, i że ta wiara wpłynęła na ich reakcje. W ankiecie przeprowadzonej po zakończeniu głównej części eksperymentu powtarzały się racjonalizacje, uzasadnienia w rodzaju „być może jestem odporniejszy na prąd, bo jako nastolatek budowałem radia”.

Nie należy poddawać się wykoślawianemu medialnie obrazowi Marszu. Nie należy pozwalać na zaszczepianie wokół Marszu negatywnych stereotypów. Demaskowanie manipulacji (również tych pojawiających się w alternatywnych mediach, powielanych często nieświadomie) zachodzi poprzez ich zauważenie i nazwanie po imieniu. To z kolei pozwala przynajmniej częściowo oswobodzić się z automatycznych reakcji. Poprzez uświadamianie sączonych do umysłów sugestii, do pewnego stopnia je odczarowujemy.

Mamy też własne „pigułki”. Cukierki, nie placebo. Warto nimi się dzielić. Narodowe Święto Niepodległości to – no właśnie: przede wszystkim święto! Niepodległość to nie tylko historia i bohaterowie, nie tylko przyszłość i przyszłe pokolenia, ale też radość z bycia tu i teraz. Święto Niepodległości kojarzyć się powinno – a widać, że podejmowane są wysiłki, by to skojarzenie zniszczyć – z uśmiechem dziecka. Nie z mordobiciem. Ktokolwiek roztacza inny obraz, a już szczególnie kieruje wydarzenia w stronę konfrontacji – demaskuje się jako prowokator.

Pozdrawiam Polaków! Do zobaczenia na Marszu. 
 


*) Opis i wyniki badań przytoczone za wykładem Shauna Nicholsa z serii Psychology and Free Will.
Zdjęcie przedstawia reklamę na elewacji jednej z kamienic stojących wzdłuż trasy zeszłorocznego Marszu Niepodległości.
 

Wpis opublikowany pierwotnie na blogu Polacy.eu.org

KOMENTARZE

 • ORGANIZATORZY MARSZU TO ZWOLENNICY FASZYZMU, AGRESJI I BIJATYK, KAZE NACZELNY?
  @ Autor

  RE: Niestety, organizatorzy Marszu wpisują się w nurt narracji umieszczający niepodległość obok faszyzmu i agresywności, a świętowanie równający z zadymą i bijatykami.

  --- Co konkretnie znaczy: "wpisywac sie w nurt narracji"?

  A co konkretnie znaczy "umieszczac niepodleglosc obok faszyzmu i agresywnosci"?

  Dalej, co konkretnie znaczy: "swietowanie rownac z zadyma i bijatykami"?

  A kogo konkretnie rozumiesz przez "organizatorow Marszu"? Czy np. Winnickiego, Mlodziez Wszechpolska? Kogo?

  Czy masz na mysli, ze organizatorzy Marszu sa zwolennikami faszyzmu, agresywnosci, zadym i bijatyk?

  Wiec niby oni byliby zwolennikami faszyzmu, agresywnosci, zadym i bijatyk, a nie kontr-organizatorzy kontr-marszu, czyli rozmaite antify i tym podobne polonofobiczne lewactwo?

  Czy nie twierdzisz tego samego o organizatorach Marszu Niepodleglosci co jego lewaccy wrogowie - ci, ktorzy chca go zaklocic, zniszczyc? Czy jestes jednym z nich?

  Na wypadek gdybys cenzurowal wypowiedzi i usunal moj wpis, wkladam go do mego archiwum i w razie potrzeby umieszcze na moim blogu.

  Przy okazji, w zwiazku z twoja notka na gorze o sobie samym, wiec uwazasz sie za osobnika, ktorego charakteryzuje najlepiej wsrod zwierzat rozwiniety mozg?
  :)
 • @Pisarczyk 18:29:57
  RE: Chciałbym jednak zwrócić uwagę na pewien fakt, że nazywa się nas "faszystami".

  --- Znaczy, ze niby ty, Grunholz, jestes jednym z organizatorow Marszu Niepodleglosci? Przyjechales ze Szwecji zeby go organizowac, czy jak?
 • Uprzejmie informuję, że narodowcy warszawscy i przyjezdni to ludzie grzeczni, uprzejmi, sympatyczni i kochają Polskę.
  Nazywam się Sendecki, jestem endekiem i wszystkich moich Kolegów znam i podziwiam. To dobrzy ludzie. Większość z nas brała udział w demonstracjach i pochodach w ciągu ostatnich 20-tu lat 11-go listopada - po tzw. Okrągłym Stole. W pierwszej dekadzie XXI-go wieku działałem w grupie Sławomira Zakrzewskiego, który inspirował i kierował zaangażowaniem wielu ludzi podczas uroczystości oficjalnych w te dnie. Zawsze nasi działacze narodowi posiadali ze sobą dowody osobiste, bardzo często korzystaliśmy z aparatów fotograficznych, przynosiliśmy ze sobą patriotyczne transparenty - m.in. "UE NIE!" który własnoręcznie wykonałem. Tymi ręcami. Ten historyczny banner trzymaliśmy w nocy z 30-go kwietnia na 1-szy maja 2004, gdy dokonywano anschlussu Polski do UE. I koncepcja pojawiania się na uroczystościach oficjalnych wśród publiczności i wyrażania swojego zdania jest słuszna. Dialog społeczny tego wymaga. Oprócz pójścia na Marsz Niepodległości należy pójść na uroczystości oficjalne i powiedzieć swoje. Przypomnę - że każdy ma prawo na uroczystościach oficjalnych trzymać taki transparent jaki jemu się spodoba. Jakby ktoś spośród Koleżanek i Kolegów chciał - to ja zapraszam, użyczę nasz slynny banner "JAN KOBYLAŃSKI WALCZY Z ANTYPOLONIZMEM". Na pewno zrobi furorę wśród publiczności. Ludzie będą się zatrzymywali i robili zdjęcia. Będzie fajnie. (tel. 601 787 407).
  Co do uczestnictwa w świętowaniu - to pozwolę sobie przypomnieć, że mamy w tym roku Weekend Niepodległości i warto, naprawdę warto - imprezować z tej okazji. Każdą osobę i/lub grupę osób zachęcam, aby w sobotę i niedzielę w ten weekend nawiedziła pomnik Dmowskiego przy Placu Na Rozdrożu. Zróbmy narodową piękną imprezę. Wspólnie.
  A na manipulację najlepsza modlitwa i użycie nowoczesnych środkow rejestracji i analizy rzeczywistości - czyli kamery, kamery i jeszcze raz kamery. Plus aparaty fotograficzne, dyktafony i ukryte kamery.
  Zapraszam.
  +
 • @Pan Marky 18:30:21
  .

  Mam irracjonalną wiarę w Pana inteligencję. Proszę przeczytać całość jeszcze raz. I tak - do skutku.

  Pozdrawiam myślących!
 • @Eugeniusz Sendecki 19:17:26
  No właśnie. Pan jest już z tym "otrzaskany", wie o co chodzi. Dziękuję za komentarz i kłaniam się!
 • @Naczelny 20:36:27
  RE: Mam irracjonalną wiarę w Pana inteligencję.

  --- Na poczatek, czy mozemy mowic sobie "ty"? Marky jestem. Czy masz na mysli, ze ja nie daje dowodow inteligencji, ale ty wspanialomyslnie wierzysz ze jednak jestem inteligentny? Konkretnie gdzie i dlaczego ja nie dawalbym dowodow inteligencji? Udowodnij.

  RE: Proszę przeczytać całość jeszcze raz. I tak - do skutku.

  --- Czemu mialbym to czytac jeszcze raz albo wiecej razy? Czy twierdzisz, ze nie zrozumialem twego tekstu? Udowodnij, ze nie.

  RE: Pozdrawiam myślących!

  --- Moze i pozdrawiasz, tylko czemu mi to komunikujesz?

  Naczelny, a co z odpowiedziami na moje rzeczowe pytania odnosnie do twego tekstu? Potrafisz na nie odpowiedziec, czy nie?
 • Dowcip (niemcy gadaja witz) polega na tym ze ten tekst jest
  w wysokim stopniu bez sensu. Jestem zaskoczony.
 • Zapraszamy do egzorcyzmowania sejmu 11 Listopada
  Msza św. o 11.00, a opasanie sejmu różańcem o 12.00.
  http://toczytaelita.nowyekran.pl/post/78845,egzorcyzmujemy-sejm-rozancem-11-11-2012-rozaniec-jest-egzorcyzmem
 • @Pan Marky 21:01:39
  Przepraszam, co do Pana inteligencji - pomyliłem się.
 • @fritz 21:56:47
  Co jest bez sensu? Przesłanki, wnioski, propozycja przeciwdziałania manipulacjom, sposób mówienia? Spróbuję się na przyszłość poprawić.
  Pozdrawiam!
 • @fritz 21:56:47
  Dobra uwaga.

  Wydaje sie, ze glownym celem tego tekstu jest wytworzenie negatywnego postrzegania organizatorow Marszu Niepodleglosci, przy pomocy np. takich oswiadczen: "Niestety, organizatorzy Marszu wpisują się w nurt narracji umieszczający niepodległość obok faszyzmu i agresywności, a świętowanie równający z zadymą i bijatykami".

  Inne oswiadczenia w tym tekscie, np. te pisane psychologicznym zargonem, wydaja sie miec za zadanie odwrocenie uwagi od glownego celu tekstu.
 • @Naczelny 22:26:02 HM.... :)
  RE: Przepraszam, co do Pana inteligencji - pomyliłem się.

  --- Znaczy, ze twierdzisz, ze jestem osoba nieinteligentna, czyli glupia?

  Jesli tak, udowodnij, ze jestem osoba nieinteligentna czyli glupia. Potrafisz?
 • @Pan Marky 22:59:41
  Kiedy Pan to robi najlepiej...
 • @Naczelny 23:06:56
  Znaczy, ze nie potrafisz udowodnic prawdziwosci swego twierdzenia?

  Czy w zwiazku z tym nie bedzie sluszne nazwanie cie klamca?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej