Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
96 postów 802 komentarze

Blog Naczelnego

Naczelny - Naczelne (Primates) – rząd ssaków łożyskowych charakteryzujących się najlepiej wśród wszystkich zwierząt rozwiniętym mózgiem. (Wikipedia)

„Cywilizacja Polska” nie tylko dla orłów

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wiele osób narzeka, że tekst Krzysztofa J. Wojtasa „Cywilizacja Polska” jest długi i trudny w odbiorze. A trudny w odbiorze, bo długi. Dlatego przygotowaliśmy streszczenie. Wycisnęliśmy esencję. Koniec z wymówkami!

Wartości niesione przez polskość są na tyle odrębne, że należy je ujmować w kategoriach odrębności cywilizacyjnej.

Różne drogi poznania (rozumowa, mistyczna, intuicyjna, objawienie) nie mogą być w sprzeczności.
Cywilizacja to wartości, organizujące życie społeczeństwa.

 

Czemu Cywilizacja Polska, a nie Łacińska? Ta druga jest raczej abstrakcyjną koncepcją, niż realnym bytem. A Prawa Miłości już przed Chrztem Polski kształtowały odniesienia w społecznościach naszych przodków.
Fundamentalny porządek świata - Prawo Boże - wyrażone zostało w Przykazaniach Miłości: będziesz miłował Boga nad wszystko, a bliźniego jak siebie samego. Polskość, tak jak chrześcijaństwo, na nich się opiera.

Wraz z Prawem Miłości odtrzymaliśmy wolność. Prawo to jest prawem nam zadanym, a nie narzuconym. Za wolnością idzie odpowiedzialność, przyjmowanie konsekwencji.


Fundamenem społeczności jest rodzina: związek kobiety z mężczyzną, którego owocem jest potomstwo. Związek ten, jak i władza, mogą być oparte na zasadzie miłości, czyli obopólnej zgody i podziału obowiązków-ról, lub narzucone (przemocą lub podstępem).
 

Cywilizacje z definicji zwalczają się. Ewentualny twór synkretyczny jest niestabilny i przejmuje najgorsze cechy systemów pierwotnych.
Obecnie zmagania cywilizacji są wyraźnie widoczne.
W różnych cywilizacjach władza jest różnie sytuowana. W Cywilizacji Polskiej władza jest strażnikiem naturalnego porządku, hierarchia społeczna ma służyć społeczeństwu, a im wyższa pozycja i ważniejsze zadania, tym większa odpowiedzialność.

Ukształtowany w Polsce system władzy oparty jest na wypełnianiu obowiązków w duchu zgodnym z Prawami Miłości. Stanowienie zasad współżycia należy do społeczeństwa, ale zatwierdza je obierany strażnik praw (król, prezydent). Nauczycielem i interpretatorem są struktury religijne. Egzekutorami prawa są świadome elity, dla których honorem jest przestrzeganie i wypełnianie prawa w duchu Praw Miłości.

 

Polska idea cywilizacyjna opiera się na zasadzie, którą można określić jako współżycie ludzi równych w prawach, obowiązkach i odpowiedzialności.
Te zasady są też podstawowe w doktrynie chrześcijańskiej.
Cywilizacji Polskiej z natury rzeczy obcy jest rasizm i ksenofobia.
Polskość to dążenie do wolności, ograniczone tylko miłością.
Miłość to między innymi dążenie do pełni rozwoju.


Obecny system władzy nie jest zgodny z polskimi tradycjami. Został narzucony obcą interwencją. Także elity, korzystając z przywilejów, nie działają w duchu Polskiej Idei Cywilizacyjnej.
Do zmiany (przywrócenia polskości jako spoiwa społecznego) konieczne są elity polskiego ducha.
 

Imperium Polski to nie idea narzucenia władzy, a idea współpracy w ramach Praw Miłości.
Jest to otwarte dla każdego imperium ducha.
Droga zmian: organizacja niwelującą przewagi obecnego systemu, zatem nie oparta na pieniądzach, sile militarnej ani mediach głównego nurtu. Powinna to być organizacja biedna, słaba, niekrzykliwa, bez hierarchicznej struktury władz. W zamian – silna ideą, gotowa do poświęceń, o strukturze rozproszonej, gdzie każdy będzie znać i stosować ideę w praktyce życia codziennego, w tym do oceniania zgodności z nią deklaracji i działań innych osób i organizacji.
Jawność: jest taką samą bronią, jak manifestacje.

 

Polskie cechy narodowe idealnie odpowiadają takiej strategii.
Jesteśmy narodem indywidualistów, gotowych do poświęceń dla wielkich idei.


„Idea” Cywilizacji Polskiej nie jest abstrakcyjnym konstruktem myślowym. Jest to wyartykułowanie sił i mechanizmów obecnych w życiu społecznym, ale zwalczanych i zniekształcanych.
  


Aby pogłębić swoją wiedzę i zrozumienie, prześledzić prowadzące do powyższych wniosków rozumowanie, poszukać uzasadnień, źródeł - należy sięgnąć do pełnego tekstu „Cywilizacji Polskiej”.
Na ilustracji: św. Jadwiga (Andegaweńska), królowa Polski.

KOMENTARZE

 • @All
  Komentarze niemerytoryczne, zawierające reklamy lub linki bez wyjaśnienia dokąd i dlaczego prowadzą - będą bezlitośnie usuwane.
 • ....
  [...]...Droga zmian: organizacja niwelującą przewagi obecnego systemu, zatem nie oparta na pieniądzach, sile militarnej ani mediach głównego nurtu....[...]
  ...........
  to jak to trza by zrobic? aby zaistniala? bez kasy? bez armii?
  no nie jestem przekonany, ze niepotrzeba nam armii do oslony zaistnienia tej ideii .... 'wladcy' owczesnego swiata nie pozwola na zaistnienie tak szkodliwego dla nich pomyslu .... juz na pierwsze odruchy wdrazania idei cywilizacji polskiej, zrobia z Polska to co zrobili z Libia, Irakiem, Afganem itd itp....
  bez armii, ze sie powtorze zapytaniem ponownym? to wolny zart :)...
  pozdrawiam....
 • @robhood 18:52:25
  "Władcy" nie zauważą czegoś, co nie ma wg ich rozumienia organizacji, struktury.
  A potem będzie już za późno :-)
  To trochę jak z tworzeniem się fraktali, narastaniem kryształków lodu, kształtem pioruna.
 • @Naczelny 18:59:20
  :)
  chcialbym wierzyc ze jestesmy tacy przebiegli :D.... jak fraktale :D
  przepraszam....ale nie widze jakby mialo dojsc do takiego 'przebudzenia' polakow i polek .... bez koordynatora/ow ? bez zrodel 'dowodzenia' ?
  utopijna konepcja .... niezrozumiala dla mnie pod wzgledem zaistnienia ....
  :)
 • @robhood 19:10:26
  Wszelkie źródła dowodzenia zostaną natychmiast przejęte. Przecież przerabiamy to od X lat.
 • @robhood 18:52:25
  Czy naprawdę nie znasz przykładu "czegoś" co już tak powstało ?
 • Szlachta polska była tego zaprzeczeniem
  NIe mogę się zgodzić w pełni z tym artykułem. Jaka równość ludzi w naszej cywilizacji? Może za Piastów, do czasu wykształcenia się społeczeństwa stanowego. Co zrobiła polska i litewska szlachta z mieszczaństwem i chłopami ??? Jaka równość? Jaki był ucisk chłopów? Pańszczyzna, ograniczanie praw mieszczan. ...

  A władza? Co reprezentowała szlachta w XVII w. Brali łapówy z zewnątrz by zrywać Sejm, obierać innych królów, itd. Co było na początku Potopu - ilu magnatów wypowiedziało posłuszeństwo królowi Janowi Kazimierzowi? Co się działo w czasach saskich? Ilu brało kasę od przyszłych zaborców?
 • @Maciej Łodyga 20:24:13
  Z całym szacunkiem, ale pomyliły się Panu "kierunki wektorów".
  Tu się chce zbydowac przyszłość , a nie snuć wspomnienia historyczno-histeryczne.
  Pozdrawiam serdecznie
 • @Maciej Łodyga 20:24:13
  W Pana komentarzu widać braki , albo degenerację nauczania historii.

  O Cywilizacji Polskiej możemy mówić do początku XVII wieku. Później - to już mix.
  Jeszcze zaś do połowy XVII w. Polska była najbogatszym państwem Europy. Potop szwedzki - to głównie grabienie Polski - i temu przeciwstawiało się społeczeństwo z chłopami włącznie.

  W Rzeczpospolitej - chłopi mieli zagwarantowane prawa. Nawet drogę do uzyskania szlachectwa.

  Rezygnacja z budowy Cywilizacji Polskiej - doprowadziła do rozchwiania systemu i degeneracji przez Pana wskazywanej.
  Koniec XVI w to dyskusje nad ułożeniem relacji z Rusią (Moskwa to wtedy przydupasy). Polska chciała włączyć Ruś w sferę partnerstwa - jako niezależny byt państwowy. To stąd Unia Brzeska.

  Ta idea upadła z racji Ustąpienia przed wspólnotową ideą KRK. Zaprzestano procesu, a skutkiem było powstanie Chmielnickiego.

  Jan Kazimierz, jako katolik, chciał wzmocnić (sprzecznie z duchem CP) władzę królewską i "zaprosił" wojska szwedzkie do pomocy.
  Taka jest geneza upadku. Trochę więcej samodzielności w ocenach procesów historycznych.
 • @tfur-ja 20:48:16
  Nie przeczę, że przyszłość może być inna, ale jesli mówimy o jakiejś cywilizacji to opieramy się na dorobku - przeszłości.

  Autor pisze, że sytem władzy nie jest zgodny z polskimi tradycjami, bo został narzucony siłą, więc wskazałem okres upadku XVII w. - kiedy władza nie była nam jeszcze narzucona siłą.

  Myślę, że właśnie w tamtych czasach władza królewska była zbyt słaba. Inna sprawa, że tragedią tamtych czasów była elekcyjność królów i wybór cudzoziemców.
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:59:09
  Jeśli nasza cywilizacja była tak wspaniała, to dlaczego doszło do upadku w XVII w.? Gdyby była tak wspaniała, to by trwała i nie pozwoliła, aby "Azja" z Moskwy ją podbiła.
 • @Maciej Łodyga 21:50:23
  Co możemy zrobić teraz?
 • @Naczelny
  Moim zdaniem z tą Wojtasową Cywilizacją Polską w pełni zgodna jest deklaracja, która została złożona przez nie-Polaków w nie-Polsce - chodzi mi o deklarację Portlandzką: http://gps65.nowyekran.pl/post/16908,deklaracja-portlandzka - a więc mamy z nimi wspólną cywilizację...
 • @Naczelny 21:54:29
  Chyba tylko cud. Intronizacja? Małe partie prawicowe i media prawicowe są za słabe. Trzeba mieć telewizję - jedną z głównych stacji a tego nie mamy.

  Chyba zmiany nadejdą dopiero jak się ruszy Kościół, bo to jest jeszcze duża siła. Kościół niewiele robi. Nie pamiętam, abym w ciągu ostatnich 10 lat słyszał np. w kazaniach wyjaśnienia na temat nauczania Kościoła w sprawach "drażliwych", poza aborcją.

  Kościół chowa głowę w piasek. Robi po części to, co chce lewica - jest z dala od polityki, nie mówi nic o skutkach zmian obyczajowych, np. brak kazań dot. homoseksualizmu, poligamii, ingerencji państwa w rodzinę, itp.
 • @Maciej Łodyga 22:06:03
  "Umiesz liczyć- licz na Siebie" ! Tu, jest i dla Pana propozycja KONSTRUKTYWNA, która zmieni każdego z Nas i pomoze otoczeniu w/m

  http://boi.nowyekran.pl/post/53363,chyba-sie-ob-ze-zam#comment_384274

  Tak, tylko tak mozna zbudować TO o czym pisze Pan Krzysztof J. Wojtas. A, od czegoś, trzeba zacząć zawsze ......................
  Czy zawsze musimy liczyć na "fatalnych posredników". Róbmy swoje

  http://spodlasu.nowyekran.pl/post/55521,ksztalt-idei
  Pozdrawiam wszystkich Serdecznie
 • W końcu Ktoś w Polsce zaczyna myśleć
  - pochwała należy się Tobie jak nic,
  Szczęść Boże
 • Panowie! Zejdźcie z nieba na ziemię! Zostawcię historię z ub. wieków
  Panowie! Zejdźcie z nieba na ziemię! Zostawcie historię z ub. wieków,
  a zacznijcie myśleć realnie - widząc to, co mamy dzisiaj i co powinniśmy robić, aby zacząć działać!
  Nie odnoszę najmniejszego wrażenia, że komuś zależy na poprawie sytuacji w kraju! Użyję prostego polskiego określenia: TUMIWISIZM !
  Lata zamordyzmu (szeroko pojętego!) władz (z całym aparatem przemocy) złamały fizycznie i psychicznie miliony Polaków i panuje: strach i OPORTUNIZM w najgorszym wydaniu !!!
  Sam rzuciłem parę sugestii i reakcji pozytywnej brak, a negatywne tak!
  Dziwię się Wam wszystkim, wiekiem ode mnie młodszym, bo moje wnuki mają już 19-24 lat, że nie chcecie próbować skierować działania na walkę ze złem i budzenie nadziei na lepszą przyszłość! Pozdrawiam!
  Franciszek Krzysiak - dysydent za komuny i dziś!
 • Ten system właśnie zdycha, więc nie biadolić !
  Czy komuś w 1900-nym roku śniło się że czternaście lat później z systemu ustalonego na Kongresie Wiedeńskim pozostaną tylko strzępy ?

  UE jest bankrutem, USA podobnie, Rosja będzie miała wielkie szczęście jeśli przez najbliższe 15 lat Chińczycy nie zainteresują się Syberią na poważnie.

  Nie biadolić.
  Może niebawem nadejść czas ludzi zdecydowanych, wiedzących czego chcą i potrafiących coś więcej niż klepać w klawiaturę.

  CP jest jedną z koncepcji i bardzo dobrze że jest.
  Z dziamdzianiem że nic się nie da zrobić to lepiej od razu na cmentarz.
 • @GPS.65 22:03:24
  A moim zdaniem niedaleko pada Deklaracja od cementu (również portlandzkiego).
  Choć może na tę opinię późna pora ma.

  Jest tam w tej deklaracji coś o wartościach, panie libertarianinie?

  Przeczytam Panu na głos zawartość pierwszej ramki powyżej, tej zielonej: "Cywilizacja to wartości, organizujące życie społeczeństwa."

  Dziękuję, dobranoc.
 • równość w XVI wieku
  Niezły opis:
  http://cpx.republika.pl/sytuacja.htm
  Informacja, że chłopi mieli prawa jest oczywiście prawdziwa. Na przykład prawo pierwszej nocy (choć ono było raczej zwyczajowe i na szczęście nie stosowane powszechnie).
 • @Jerzy Wawro 01:39:24
  "Prawo pierwszej nocy - nigdzie w źródłach historycznych nie udokumentowane przekonanie o prawie przysługującym średniowiecznym feudałom europejskim do spędzania pierwszej nocy z żonami swoich poddanych, po zawarciu przez nich małżeństwa. Pogląd ten rozpowszechniony przez francuskich encyklopedystów, m.in. Voltera stanowi przejaw uczonego zabobonu." http://www.okiem.pl/leksykon/prawo_pn.htm
  Nieźle by też było porównać z sytuacją w innych krajach, a nie ze współczesną lewicową wrażliwością. Czy czymś.

  Kłaniam!
 • @Naczelny 01:32:59
  > Jest tam w tej deklaracji coś o wartościach?

  Tak. Polecam przeczytanie jej...
 • @Naczelny 01:44:58
  Grunt to mieć dobre źródła ;-).
  Nie jestem historykiem. Ale chyba nie należy oczekiwać, że w chrześcijańskiej Europie takie prawo było spisane. Zachowały się za to ponoć dokumenty z "wykupu" przez rodzinę kobiety od tego prawa.
  http://www.naukowy.pl/encyklopedia/Prawo_pierwszej_nocy
 • @Naczelny 01:47:20
  > Nieźle by też było porównać z sytuacją w innych krajach,

  Najpierw mam zwyczaj badać informacje z punktu widzenia zdrowego rozsądku i logiki. Skoro wychodzi bzdura - to co za różnica jak było w innych krajach?
 • @GPS.65 01:53:58
  Jeszcze raz?! Litości...
 • @Maciej Łodyga 21:52:55
  Nieuważnie pan czyta. Albo nie chce rozumieć.

  Polska "ustąpiła" uznając propozycję Civitas Catholicum (to moje określenie). Wtedy to się jeszcze nazywało Civitas Christiana.

  Czyli, można to określić, że uznano, iż budowa wspólnoty katolickiej jest ważniejsza, bardziej uniwersalna, niż Cywilizacja Polska.

  Dlatego Zygmunt III chciał zostać carem moskiewskim, a nie chciał się zgodzić, aby carem został Władysław, gdyż to wiązałoby się z jego przejściem na prawosławie.

  Czuje Pan różnicę.

  Efekt - to upadek Polski budowanej jako Rzeczpospolita, ale, jak się okazuje, degeneracja Civitas Christiana do Civitas Catholicum.
  następny krok - już wyraźnie widoczny, to Civitates Catholicum w ramach Civitates Judaeorum.

  Opracowanie Cywilizacja Polska jest wskazaniem powodów tego stanu rzeczy i dróg wyjścia.
  Łatwo nie będzie.
 • @Maciej Łodyga 22:06:03
  O Intronizacji jest fragment w CP - w tekście głównym.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej