Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
96 postów 802 komentarze

Blog Naczelnego

Naczelny - Naczelne (Primates) – rząd ssaków łożyskowych charakteryzujących się najlepiej wśród wszystkich zwierząt rozwiniętym mózgiem. (Wikipedia)

Różaniec

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

„Klepanie zdrowasiek” jest jednym z popularniejszych pejoratywnych określeń praktyk katolickich. Tymczasem sznury modlitewne są spotykane w różnych religiach.

Najbardziej znane sznury modlitewne to oprócz koronki (różańca) buddyjska i hinduistyczna mala oraz muzułmański tasbih (tespih). Dzięki nim można skupić się na prostej, powtarzalnej praktyce (np. wielokrotnym recytowaniu mantry, wykonywaniu serii pokłonów) bez rozpraszania liczeniem. Przesuwanie paciorków może też, angażując ciało, pomagać w skupieniu.

Katolicka modlitwa różańcowa na tym tle wydaje się skomplikowana. Nie każdy zdaje sobie sprawę, a i nie wszędzie i nie zawsze jest to jasno opisane, że modlitwa ta polega na przeżywaniu wraz z Maryją kluczowych wydarzeń z Jej życia i życia Jej Syna, tzw. Tajemnic Różańca.

Dlaczego „przeżywaniu”? Dlatego, że forma nie jest tu ściśle określona ani narzucona. Zależy od predyspozycji i dyspozycji modlącego się. Może to być po prostu wysłuchanie czytanej treści danej Tajemnicy. Lub krótkie, hasłowe przypomnienie sobie jej w myślach. Może też być dłuższe rozważanie (medytacja). Albo trwająca w czasie odmawiania kolejnych „Zdrowaś Maryjo” kontemplacja danej Tajemnicy.

Przy okazji warto jednoznacznie określić znaczenie tych terminów, ponieważ daje się zauważyć nawet na stronach poświęconych modlitwie różańcowej niejakie pomieszanie.
Medytacja jest aktywnym, głównie intelektualnym sposobem modlitwy. Skupiamy się na medytowanych treściach, rozpatrujemy bogactwo ich znaczeń, podążamy za skojarzeniami.
Kontemplacja natomiast ma charakter bierny, opiera się raczej o zmysły i uczuciowość. Jest trwaniem, a nie działaniem, w obecności Osób i kontemplowanych wydarzeń.
Bardzo dobrą podstawą do poznania i posmakowania obu tych „technik” są rekolekcje ignacjańskie. O nie też oparte jest powyższe rozróżnienie.


 

Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie zwycięstwem błogosławionej Maryi Dziewicy
(kard. August Hlond)

Na Dalekim Wschodzie, a współcześnie coraz częściej i na Zachodzie, spotyka się jeszcze trzeci rodzaj podobnej praktyki: medytację/kontemplację bezprzedmiotową. W technice tej pozostaje się świadomym i uważnym, ale – jak sama nazwa wskazuje – nie podsuwa się umysłowi żadnych treści, ani nie lgnie do pojawiających się spontanicznie myśli, emocji, wyobrażeń. Ponieważ takie „puszczenie” nurtu świadomości jest dość trudne (proszę spróbować!) najczęściej stosowana jest dodatkowa pomoc, np. liczenie oddechów lub powtarzanie mantry.
Z kolei niezwykle kolorowy, pobudzający wyobraźnię buddyzm tybetański ma w swoim repertuarze praktyki polegające między innymi na plastycznym, ze szczegółami, wyobrażaniu sobie bóstw, energii, czujących istot itd. Również w niektórych zachodnich systemach motywacyjnych czy samo-rozwoju stosowane są elementy kontemplacyjnego wyciszenia i wizualizacje.

Modlitwa różańcowa jest bardzo mocną modlitwą. Nie bez powodu napotyka wściekłość i szyderstwa, jak to można było zobaczyć choćby pod Krzyżem Smoleńskim.
Nie jest też modlitwą łatwą. Jej pozorna nieracjonalność może budzić opór, a monotonia – doznanie nudy i rozproszenie uwagi.

Na Wschodzie mówi się, by „nie sprawdzać”, nie oceniać swojej duchowej praktyki. U nas, że najgorsza taka modlitwa, której nie ma wcale.


Po linku do kłębka:
Krucjata Różańcowa za Ojczyznę
Poprawne odmawianie różańca oznacza odmawianie modlitwy oraz medytację w tym samym czasie. www.padrepio.catholicwebservices.com
Jak odmawiać różaniec
O różnańcu w Wikipedii

KOMENTARZE

 • @Rozaniec
  Rozaniec jest niebiblijny.
  Pisze, ze mamy sie NIE modlic powtarzajac, tak jak czynia to poganie.
  Dodatkowo NIE wolno modlic sie do czlowieka, a Maria byla tylko czlowiekiem!
  Ona nie jest Bogiem!
 • @bar-bara 20:40:10
  A to jeszcze nie szabas?!
 • @Naczelny 20:46:21
  Ja mowie to co pisze w Pismie Swietym, w Ewangelii.
 • @bar-bara 21:36:23
  A kto się modli do człowieka? (zapewne chodzi o ubóstwianie człowieka, stawianie go na szczycie stworzenia?)
  Można prosić o podanie źródła z tym "powtarzaniem"? Bo nie pamiętam. "Wielomówstwo" jest, ale "powtarzanie"?
 • ehh
  http://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2012/02/17/modlitwa-piusa-przestepstwem/
 • @Naczelny 22:13:40
  Zrodlo?
  Prosze bardzo:

  http://interlinearbible.org/matthew/6-7.htm

  slowo 945 -βατταλογήσητε - powtarzanie

  http://concordances.org/greek/945.htm


  "A kto się modli do człowieka?"

  To w rozancu nie ma 'Zdrowas Mario'?
  Od kiedy?
 • Klepanie niestety jest zjawiskiem czestym
  jak np odmawianie modlitw podczas kierowania samochodem. Modlitwa wymaga skupienia, tak samo medytacja (można ją rozumieć jak modlitwę bez słów) i trzeba się do niej przygotować. Wyciszyć emocje i umysł, żeby nie wyszło klepanie. Najważniejsza rzecz - szczerość modlitwy i wypływanie jej z czystego serca. Tytuł mnie nie zraził ani nie zarzucam nikomu małpiego rozumu.

  MARANA THA
 • @Polonia 22:40:06
  Coś mi się ostatnio stało w słowa :-(
  Rozumiem, że cudzysłów - to za mało?
 • @bar-bara 22:38:14
  Dobrze. Już więcej nie będę :)
  Dziękuję za cytat.
 • @Polonia 23:18:20
  Rozaniec nie jest biblijny.

  Piszesz:
  "Ni to jehowita, ni to inny... "

  A wiesz doskonale, ze porzucilam religie katolicka NIE dla innej religii (Jehowi, protestanci...), TYLKO dla Pana Jezusa i tobie sie to z jakiejs przyczyny nie podoba.

  To moze otwarcie napiszesz co takiego zlego w tym, ze slucham Boga-Ojca, ktory powiedzial: To jest Moj Syn Umilowany, Jego sluchajcie.

  Pan Jezus jest z jedynym posrednikiem danym nam przez Boga.
 • @bar-bara 23:38:03
  A dlaczego mam słuchać Ciebie, a księży i fachowców z Kościoła nie?
 • @Naczelny 06:26:51
  Bog-Ojciec mowi, ze mamy sluchac Syna Umilowanego.
  Czy uwazasz, ze czlowiek moze byc/jest lepszym 'fachowcem' niz Jezus Chrystus - Slowo Boga?
  Ja, po zrozumienie Slowa Boga, zwracam sie do Autora , a wiec do Pana Jezusa.
  To Bog-Ojciec dal nam ludziom, Pana Jezusa, by posredniczyl miedzy Nim, a nami. Dlatego NIE odrzuce Pana Jezusa i NIE zwroce sie do czlowieka, (obojetnie jakimby specjalista nie byl), bo nie jest Panem Jezusem.
  Kogo mam zatem sluchac bardziej, czlowieka, czy Boga?
  Dla mnie wybor prosty, podobnie odpowiedzieli apostolowie przywodcom religijnym (Dz.4:19).

  A jesli chodzi o modlitwe, ze NIE poprzez repetycje, powtarzanie, klepanie..., tak pisze w w j.oryginalnym (greckim), z tego dopiero powstaja tlumaczenia na wszystkie jezyki.

  Jesli znasz angielski, zobacz jak ten sam werset jest roznie tlumaczony:
  http://bible.cc/matthew/6-7.htm

  Rowniez na tej stronie masz tlumaczenia na angielski:
  http://www.biblia.info.pl/biblia.php

  Na obu tych stronach najciekawszy jest Young's Literal Translation, poniewaz jak sama nazwa wskazuje, jest literalny, a wiec doslowny.

  Ale najlepszym Tlumaczem jest Pan Jezus, dlatego, ze tlumaczy nie slowo pisane, a Slowo zywe, dajace Zycie, trafiajace do serca.
 • @Polonia 23:18:20
  Bar-bara mąci i kręci, nie widzisz, że pełni tu dyżur?

  >>> hmm ... jeżeli nie potrafisz przytoczyć argumentu Polonio, to słowo "pełni dyżur" go nie zastąpi.
 • @Naczelny 06:26:51
  "fachowców z Kościoła"

  >>> a kto to jest "fachowiec z Kościoła" ? :)
 • @
  Wydaje sie, ze recepta Kosciola na wszystko jest dzis odmawianie rozanca. Zle w Polsce? Zmow rozaniec! Jestes chory? Odmow rozaniec!
  Chcesz kogos nawrocic? Rozaniec!
  Rozaniec stal sie lekarstwem na wszystko.

  Bardzo ciekawa praktyka, a to dlatego, ze NIEistniejaca wogole w Pismie Swietym!
 • @bar-bara 10:07:56
  Proszę zauważyć, że nie każdy bezpośrednio i wyraźnie "słyszy" Pana Jezusa.
  Nie każdy jest dość silny i doskonały (lub zadufany), by nie potrzebować wsparcia wspólnoty i tysiący lat doświadczenia.
  Jeśli nie zakłada Pan złej woli, to proszę pamiętać "szukajcie, a znajdziecie".
  Dziękuję za troskę, pozdrawiam!
 • @Naczelny 09:02:32
  No wlasnie SZUKAJCIE a znajdziecie, PUKAJCIE a wam otworza...

  "Nie każdy jest dość silny i doskonały (lub zadufany), by nie potrzebować wsparcia wspólnoty i tysiący lat doświadczenia."

  Zupenie zle zalozenia, poniewaz potrzebujemy tylko wiary i czystego serca, a USLYSZYMY.

  Wspolnota i tysiac lat doswiadczenia to tez blad. Przez tysiace lat, z pokolenia na poklenie przekazywano bledna nauke, i dzis ta nauka sklada sie tylko z bledow. Wystarczy porownac Katechizm ze Slowem Boga, by dostrzec odstepstwo.
  Bog nie po to dal nam Swe Slowo, bysmy je porzucili i zwrocili sie po nauki omylnego czlowieka.
  A twierdzenie, ze zbawienie jest tylko np. w KK jest nauka antychrysta, poniewaz zbawienie jest tylko w Jezusie Chrystusie i kazdy, kto stawia sie w miejscu Pana Jezusa jest antychrystem. Tak mowi Biblia.
 • @a1a 12:11:25
  Np. ksiądz albo zakonnik, albo i świecki teolog. Osoba, która ma wiedzę i/lub praktykę i jest w Kościele.

  I po co się tak od razu jeżyć?
 • Fałsz zdemaskowany.
  ==Nie każdy zdaje sobie sprawę, a i nie wszędzie i nie zawsze jest to jasno opisane, że modlitwa ta polega na przeżywaniu wraz z Maryją kluczowych wydarzeń z Jej życia i życia Jej Syna, tzw. Tajemnic Różańca.==

  Zastanawiam się, na ile autorytatywne jest powyższe stwierdzenie, a na ile jest to plecieniem, co ślina na język przyniesie?

  Domyślam się, że tą wymienioną Maryją jest Izraelitka-Żydówka, matka Pana Jezusa.
  Jeżeli chodzi o człowieka, to zarówno za życia jak i po wyjściu z futerału ciała duch i dusza człowieka mogą jednocześnie przebywać tylko w jednym miejscu równocześnie.
  Tylko Bóg ma atrybut wszechobecności.

  Tak więc twierdzenie, że modlitwa różańcowa: ==polega na przeżywaniu wraz z Maryją kluczowych wydarzeń z Jej życia i życia Jej Syna, tzw. Tajemnic Różańca.== jest jeśli nie kłamstwem, to co najmniej nieścisłością.

  Duch i dusza zmarłego człowieka jeśli może jednocześnie przebywać tylko w jednym miejscu, to w danym momencie - o ile założymy że obecnośc ducha człowieczego na ziemi jest możliwa, Maryja może towarzyszyć co najwyżej kilku osobom naraz.
  Jeżeli w danym momencie na świecie różancują miliony osób, to na pewno nie różancują one współnie z Maryją, gdyż jej przy nich nie ma. Podobnie zwracanie się do niej w modlitwie właściwie jest gadaniem do powietrza, gdyż jej - przy wzywających ją, po prostu nie ma.

  Można jeszcze próbować rozpatrywać dopuszczalność u Boga rzeczonej działalności przypisywanej przez ludzi matce Pana Jezusa, ale to oddzielny temat.

  Właściwie w Bożym Słowie brak jest nauki, która by obrazowała posługiwanie się zmarłymi ludźmi przez Boga. Pojedyncze przypadki spirytyzmu są jednoznacznie piętnowane w Bożym Słowie.

  A przypisywanie Mariam roli, którą pełni Duch Święty jest po prostu herezją.
 • @bar-bara 15:51:15 Rola i miejsce Kościoła.
  Zauważam, droga Barbaro, że masz pewną awersję do Kościoła.
  Tyle że to sam Pan Jezus ustanowił Kościół i negowanie roli Kościoła, to negowanie samego Pana Jezusa Chrystusa i Jego nauki.
  Pozostaje pytanie; jaki ma być ten prawidłowy wymiar Kościoła, aby był on spójny z wolą i ustanowieniem Pana Jezusa. Bo generalne i totalne negowanie prawa do istnienia Kościoła jest niebiblijne.
  Niewątpliwie Krk jest organizacją religijną, która na przełomie V i VI wieku odłączyła się od chrześcijaństwa stając się międzynarodową korporacją religijną, odstępczą od Bożego Słowa, z centralą w Watykanie.
  Biorąc pod uwagę:
  - skalę odstępstwa od Bożego Słowa, od woli Boga,
  - krwawą i bandycką historię tej organizacji,
  - brak biblijnych skutków życia z Bogiem wśród watykańskich katolików,
  - brak owoców Ducha Świętego u watykańskich katolików,
  - powszechną nieznajomość na przestrzeni wieków i współcześnie Pisma Świętego,
  - powszechnie uprawiane odstępcze kulty, spirytyzm, okultyzm, bałwochwalstwo, symonia, ...,
  - niezdolność watykańskich katolików do obrony własnej wiary i po przyłapaniu ich na ignorancji, odstępstwach stosują uniki, ucieczkę przed demaskującą konfrontacją, metody inkwizytorskie - współcześnie banowanie,
  - uprawianie systemu sakramentalnego, które to sakramenty mają rzekomo mieć moc sprawczą same w sobie. Tylko dlaczego po opatrzeniu wszystkimi wymaganymi sakramentami umierającego, pobierają następnie sukienkowi pieniądze za odprawianie następnych religijnych ceregieli mających rzekomo pomóc zmarłemu?
  Jeżeli nieboszczyk w trakcie umierania został opatrzony sakramentami, to one jako skuteczne same w sobie powinny z automatu niwelować potrzebę wypominków i innych płatnych protekcji. A jednak nadal sukienkowi zgarniają kasę od naiwnych. Tym samym przyznają, że opatrzenie sakramentami było nieskuteczne, a więc skutecznośc sakramentów jest rzekoma i fałszywa.
  - brak pewności zbawienia, a w zamian fałszywe obietnice płatnych usług religijnych,
  - ...
  .... łatwo można stwierdzić, że Kościół Rzymsko-katolicki niewątpliwie nie jest Kościołem ustanowionym przez Pana Jezusa.

  Czy to oznacza, że na ziemi nie ma Kościoła Pana Jezusa?
  Przecież każdy chrześcijanin, to Kościół.
 • @katolicy, @Autor
  RÓŻANIEC, NASTĘPNE KŁAMSTWO PAPIEŻY!

  Szatan potrafi przemienić się w anioła światłości.

  Wrzucam w Google: ``Katechizm Kościoła Katolickiego``, hasło ``różaniec``.

  Nauka 1674:

  ``Poza liturgią sakramentów i sakramentaliów katecheza powinna brać pod uwagę formy pobożności wiernych i religijności ludowej. Zmysł religijny ludu chrześcijańskiego zawsze znajdował wyraz w różnorodnych formach pobożności, które otaczały życie sakramentalne Kościoła. Są to: cześć oddawana relikwiom, nawiedzanie sanktuariów, pielgrzymki, procesje, droga krzyżowa, tańce religijne, różaniec, medaliki itp.``

  http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkII-2-4.htm

  No cóż, pobożność ludowa, nie ma nic wspólnego z pobożnością wynikającą z Pisma Świętego.
  Cześć oddawana relikwiom, medaliki, modlitwa różańcowa, to nauki pogańskie. Zatem ``PUNKT PRZECIW`` powyższej, papieskiej nauce.

  Poszukajmy dalej.

  Katechizm, nauka 971:

  ``(_)Wyraża się on (KULT - dop. mój) w świętach liturgicznych poświęconych Matce Bożej oraz w modlitwie maryjnej, takiej jak różaniec, który jest "streszczeniem całej Ewangelii.``

  http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkI-2-3.htm

  Różaniec streszczeniem całej Ewangelii?

  A ja myślałem, że n a j l e p s z ą, najdoskonalszą modlitwą, którą można uznać za ``streszczenie całej Ewangelii``, jest TYLKO modlitwa ``Ojcze Nasz``, której mnie nauczył Pan Jezus!

  A swoją drogą, (piszę to bez złości), trzeba być nie lada bezczelnym, żeby tak oszukiwać ludzi.

  No tak, przecież zacząłem punktować. O ile ``PIERWSZY PUNKT PRZECIW``, pisany był przeze mnie czcionką ``calibri``, wielkość ``11``, o tyle obecnie stawiany ``DRUGI PUNKT PRZECIW``, w domyśle piszę czcionką ``wofglif``, wielkość ``72``.

  Znowu więc w Google wrzucam hasło. Tym razem będzie to słowo: ``Św. Dominik.``

  ``Modlitwa różańcowa powstała w XII w., w trudnych czasach rozkwitu herezji albigensów.``

  I inne miejsce w sieci:

  ``To właśnie podczas misji św. Dominika narodziła się modlitwa różańcowa. Podczas jednej z wypraw, w Prouille, pomimo żarliwości, postów i modlitw występowała bardzo nikła owocność. Św. Dominik modlił się, skarżąc się że jego starania nie przynoszą owoców, wówczas zjawiła się mu Matka Boża i poleciła, aby nie tylko głosił kazania, lecz połączył je z odmawianiami Psałterza NMP, czyli modlitwy złożonej ze 150 Zdrowaś (tyle jest Psalmów w Piśmie św.) i 15 Ojcze nasz. Dominik posłuchał Maryi, głosił słowo i przeplatał je rozważaniem połączonym z odmawianiem różańca.``

  http://mateusz.pl/duchowosc/ts-r.htm

  Stawiam ``TRZECI PUNKT PRZECIW`` i w tym temacie kończę cytatem Biblijnym:

  ``(8) Ale gdybyśmy nawet my lub Anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy, niech będzie przeklęty! (9) Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą /od nas/ otrzymaliście, niech będzie przeklęty!``

  List do Galatów 1:8, 9

  Dominik, jak i papieże, księża i biskupi są pod ``Pawłowym`` przekleństwem, dlatego, że uczą innej Ewangelii, różnej od TEJ, której Uczył Pan Jezus i Apostołowie.

  Nie Maria, nie żadni wymyśleni przez papieży katoliccy święci, lecz tylko Pan Jezus, z Woli Boga Ojca, Jest Jedyną Drogą do zbawienia, do Ojcowskiej Chwały.

  Pan Jezus Umarł na Krzyżu i Zmartwychwstał. Pokonał śmierć i należy Mu się Szacunek i Miłość. Jest Barankiem Bożym, Który ``położył głowę`` pod ``topór śmierci``, za mnie i za Ciebie, i jeszcze za Ciebie, i za Ciebie…

  Wykorzystaj Jego Śmierć katoliku, ku Jego i Jego Ojca Chwale. Nie odbieraj Tego, co Panu Jezusowi się należy. Nie odbieraj Mu Boskości i Miłosierdzia.

  Izajasz nazywa Go Bogiem Mocnym, Księciem Pokoju, Odwiecznym Ojcem, czy Przedziwnym Doradcą.

  Wielki i Błogosławiony Bóg Ojciec, Ustanowił TYLKO Swego Syna, by Ten, Był naszym Orędownikiem.

  Na temat orędownictwa Marii i modlitw do niej, Ewangelia nic nie wspomina.

  Ona, tak samo jak TY i ja, potrzebowała podczas swej ziemskiej pielgrzymki, pomocy Zbawiciela. Ona, tak samo jak Ty i ja, potrzebowała zbawienia, darowania przedtem popełnionych grzechów.

  Jej kości, bieleją gdzieś w izraelskiej ziemi, a pamięć o niej, wpisana jest w Mądrość Bożą. Pewnego wyznaczonego dnia, jak Mówi Pismo, wszyscy miłujący Zbawiciela ludzie, zmartwychwstaną i także ona razem z nimi, by jeden drugiego w zmartwychwstaniu nie uprzedził.

  Modlitwa tzw. ``różańcowa``, czy modlitwy o wstawiennictwo Maryjne, są niezgodne z Biblią.

  Jedno Tylko Imię Ustanowione Zostało Przez Boga Ojca, w Którym są skryte Jego Wszystkie Tajemnice. Pisałem o tym wyżej. Imię to brzmi: (Pan) ``Jezus``.

  Pismo Święte uczy o Zbawicielu:

  ``Nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni.``

  Dzieje Apostolskie 4:12

  A objawiająca się w różnych miejscach ``Maria``?

  A Medjugorie?

  A Fatima?

  Hm!

  Napisane jest, że i szatan potrafi przemienić się w anioła światłości!

  ---

  Powyższy tekst, znajdziesz również pod adresem:

  http://57kerenor.nowyekran.pl/post/17223,rozaniec

  Pozdrawiam!


  http://img600.imageshack.us/img600/1056/gmailnowynakomentarzeok.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej