Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
96 postów 802 komentarze

Blog Naczelnego

Naczelny - Naczelne (Primates) – rząd ssaków łożyskowych charakteryzujących się najlepiej wśród wszystkich zwierząt rozwiniętym mózgiem. (Wikipedia)

Polska (nie)prawomocna?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Prezes PiS, prezentując dziś nowy/odnowiony program partii powiedział między innymi, że „Polska powinna być prawomocna”.

 

Powiedział też, że Polska powinna być „w jakiejś mierzesuwerenna.

Dobre i to, że „w jakiejś mierze”. Przynajmniej szczere. Mnie jednak bardziej zafrapowała ta „prawomocność”.

Trudno pana Prezesa – było nie było prawnika z wykształcenia, na dodatek robiącego za wzorzec patriotyzmu – posądzać o brak precyzji czy wręcz językową niechlujność. O ile nie jest to zatem kolejne dobrze wyreżyserowane potknięcie się o własne nogi, to… co?

Może marzy się Prezesowi bezpośrednie połączenie Czwartej RP z Drugą? Jestem za! Ja-ro-sław! Ja-ro-sław!

* * *

Znaczenie słowa „prawomocny”:

mający moc prawną
sjp.pwn.pl

1.taki, który ma moc prawną, jest obowiązujący w świetle prawa, nie ma odwołania
2.taki, od którego nie przysługuje zwykły środek odwoławczy
slowniki.gazeta.pl

KOMENTARZE

 • @Naczelny
  mnie również uderzyła owa szczerość prezesa być może jeśli uda się poszukać "nowych nieznanych okoliczności" to wznowiony zostanie proces w wyniku którego zapadnie prawomocny wyrok.
  Myślę, że skoro jeszcze możemy pisać w Internecie, to w "jakiejś mierze" Polska jest suwerenna.
  Ci wszyscy politycy, szefowie partii i prezesi to mogą, co najwyżej, na targu pietruszką handlować.
  Zapraszam tutaj: http://wiktor-smol.nowyekran.pl/post/18217,w-reakcji-na-post-fiatowca
 • polecam
  http://niezalezna.pl/12208-polska-demokratyczna-praworzadna-suwerenna
 • @Naczelny
  Hmmm... Nigdzie nie znalazłam "Polska powinna być prawomocna"...
  Nie znalazłam również cytowanego przez Ciebie "Polska powinna być w jakiejś mierze suwerenna". Co rzekomo miał powiedzieć J.Kaczyński.
  Znalazłam natomiast:
  "Polska musi być demokratyczna, prawomocna i suwerenna."

  I dobrze powiedział Kaczyński, bo czy Polska jest demokratyczna? Czy jest prawomocna? Czy jest suwerenna ?

  Ponieważ niby cytujesz ale źródła nie raczysz podać, dlatego obawiam się, że dopuściłeś się celowej manipulacji.
  Skądinąd wiem, że Prezesa niezbyt trawisz ale po co dopuszczasz się pod jego adresem świństewka godnego co najwyżej jakiegoś mainstreamowego szmatławca.
  Nieładnie, Panie Mufti !

  _____________
  Prawomocność - stan prawny odnoszący się bądź to do rozstrzygnięć organów administracyjnych (takich jak: decyzja administracyjna czy postanowienie), bądź do orzeczeń sądowych (wyrok, postanowienie), mający miejsce wówczas, gdy orzeczenie sądowe bądź rozstrzygnięcie organu administracji nie może być zmienione, bądź uchylone poprzez wniesienie środka odwoławczego lub zaskarżenia (np. nie można wnieść odwołania od decyzji administracyjnej, bo upłynął już 14-dniowy termin do jego wniesienia czy też nie można wnieść apelacji od wyroku, bo strona nie sporządziła wniosku w terminie tygodniowym o sporządzenie uzasadnienia od wyroku zapadłego w I instancji).

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawomocno%C5%9B%C4%87
 • @contessa
  Niestety w momencie wypluwania na ekran powyższej refleksji nie znalazłem autoryzowanego tekstu i z pewnym wahaniem, ale jednak oparłem się na doniesieniach g(ł)ównonurtowych mediów. W razie czego - odszczekam. A póki co zachęcam do korzystania z choćby wujka Google.
 • @contessa
  http://www.pis.org.pl/article.php?id=18916
  Przeklejam cytat:
  Podkreślił, że w obecnych okolicznościach należało jednak uzupełnić program jego partii. „Polska, żeby realizować program główny, musi być Polską demokratyczną, prawomocną, a w jakiejś mierze (...) Polską suwerenną” - powiedział.

  No to jak będzie, względem odszczekiwania?...
 • Po prostu - żal
  Nie przeczytałem wypowiedzi prezesa PiS i oparłem się tylko na cytatach w Interii. Jednak przypuszczam że gdyby było w nich cokolwiek bulwersującego to z pewnością by to napisano. Gdyż przyłożyć "kaczorowi" to wręcz "dziennikarski obowiązek".
  Czy mamy tu do czynienia z "przejęzyczeniem" ? Niestety nie. To wręcz deklaracja pozostania wasalem interesów USraela, dzięki czemu nasz kraj ma "nabrać znaczenia" w UE. Co jest jak pokazała niedaleka historia deklaracją zbierania gruszek z wierzby.
  Nie mniej jasne i dobitne stwierdzenie o "w jakiejś mierze suwerenności" naszego państwa rozwiewa jakiekolwiek nadzieje i oczekiwania patriotów. Bo "suwerenem" będą ci którzy zapewnią "układowi" utrzymanie się przy żłobie. To że dziś jest to Brukselka, wedle zapowiedzi Waszyngton (a w moim przekonaniu raczej Tal-Aviv) jest bez znaczenia.
  Natomiast twierdzenie o "prawomocności" Polski nie wydaje się od rzeczy, kiedy weźmie się pod uwagę że istnieją środowiska podważające "osiągnięcia" okrągłego kantu i twierdzące że okupacja Polski wcale się nie zakończyła. Słowem jest to wyraz troski o zachowanie fałszywej legitymacji do sprawowania rządów w kraju przez rządzący nim "układ" (gdyby ktoś miał obawy co do bezpieczeństwa kasy inwestowanej w naszym państwie).
  Jest to raczej deklaracja wiernopoddaństwa zaadresowana do "suwerenów" poza naszymi granicami niż do rodaków przed wyborami. To bezstresowe poddanie się walkowerem. Swego rodzaju odwrócenie się podbrzuszem w stronę przeciwnika (co jak wiadomo w świcie zwierząt kończy najbardziej zaciekłą walkę bo pokonany zdaje się na łaskę zwycięskiego rywala). Ale dotyczy to tylko świata zwierząt. Człowieka już nie. Co za tym zafunduje się "widowni". Cóż, trudno wyczuć. Bo równie dobrze może to być "skakanie po klacie" jak i potraktowanie leżącego przeciwnika "z buta".
 • @Naczelny
  Właśnie w wujku Google sobie sprawdziłam to i owo bo nie kłapię jezykiem dla samego kłapania i wyobraź sobie, że g(ł)ównonurtowe medium wypluło mi z Googli co następuje:

  "Polska musi być demokratyczna, prawomocna i suwerenna - mówił dziś Jarosław Kaczyński, prezentując zaktualizowany program Prawa i Sprawiedliwości."
  To napisała GW... Wyguglaj sobie...

  Co do "w jakiejś mierze suwerenną" - trochę abstrakcyjnego myślenia by się przydało zanim zacznie się łapać za słówka bo w wielu dziedzinach zawierane pakty i umowy międzynarodowe, ograniczają w pewnym stopniu suwerenność jeśli chce się ich dotrzymać. Coś za coś. To chyba normalne ?
  Czy np.zawierając związek małżeński człowiek pozostaje w 100% suwerenny? Pomyśl trochę....

  Wqrwia mnie takie ograniczone myślenie z klapkami na oczach. Bo dąży wyłącznie do czepiania się i szukania dziury w całym. Manipulacja, niezależnie czy słowem czy w inny sposób - jeszcze bardziej !
 • @contessa
  I kto tu mówi o klapkach na oczach... Litości!
 • @Naczelny
  Ja ! A co????
 • @contessa
  A, nie, nic.
  Jakby kto inny, to bym zasugerował, że wypadałoby przeprosić.
 • @Naczelny
  Kto kogo? I jak "nie, nic" jak jest coś na rzeczy, tylko jesteś enigmatyczny?
 • @Naczelny
  I wiesz co? Jak się uprę to zinterpretuję słowa Kaczyńskiego na 10 sposobów i wszystkie będą wiarygodne. Ale chyba nie na tym wic polega, prawda ?
  A poza tym nie chce mi się wysilać bo tak rzadko kanikuły zażywam i właśnie mi się trafiła. Prawie jak ślepej kurze ziarno.

  Pozdrawiam.
 • @contessa
  Ależ właśnie o to chodzi, żeby NIE interpretować. Tylko - rach, ciach! - brzytwą Ockhama. Ciekawe rzeczy wychodzą czasem.
  No, ale to sport nie dla "odurzonych PiSem kobiet, dzieci i osób o słabych nerwach" ;-P
  Pozdrawiam groteskowo.
 • @Naczelny
  Wow! Nie wiedziałam, że jesteś odurzoną PiSem kobitką itd. ?

  "Niestety w momencie wypluwania na ekran powyższej refleksji nie znalazłem autoryzowanego tekstu i z pewnym wahaniem, ale jednak oparłem się na doniesieniach g(ł)ównonurtowych mediów."

  Czyli... "rach, ciach" by Naczelny ! ;P;P;P

  Pozdrawiam małpowato.
  ;);)
 • @contessa
  Nie wiem teraz - być może nasz dialog wynika z przeoczenia: podałem przecież link do wiadomości w serwisie PiS.
  Po drugie, proszę czytać całe teksty (nawet jeśli pochodzą z Wyborczej), a nie tylko to, co wyrzuca Google na liście wyników.
  Okazuje się, że i w głównym nurcie i na stronie PiS są te same sformułowania. I w tym przypadku mnie to nie dziwi. Ale Panią - powinno. No chyba, że Pani doskonale zdaje sobie sprawę w co NAPRAWDĘ gra PiS.
 • @Naczelny
  W serwisie PiS owszem, ale nie w notce, a dopiero jak już mleko się wylało...
  A poza tym - oczywiście, że czytam całe teksty, nawet się nad nimi zastanawiam co może wydać się cokolwiek dziwne, ale taka już jestem. I nie latam do jednego słownika by się uświadomić, a do kilku - by nie interpretować tekstu jak mi wygodnie...

  Dyskusja jakoś tak się potoczyła, że wolałabym - w tym konkretnym przypadku - bardziej dowiedzieć się w co gra Naczelny, niż w co gra PiS...
  Pozdrawiam.
 • @contessa
  "wolałabym [...] bardziej dowiedzieć się w co gra Naczelny, niż w co gra PiS"

  No właśnie... Tak właśnie mają "odurzone PiSem kobiety, dzieci i osoby o słabych nerwach".

  Ale koniec końców rozumiem, że na swój przewrotny kobiecy sposób mówiąc "mleko się wylało" składa Pani hołd jakiemuś-tam jednak doświadczeniu, czy intuicji, Naczelnego ;-) Dziękuję :-)
 • @Naczelny
  Hahahaha ! Znów "rach ciach" pojechałeś !
  Trzymaj się !
  ;);)

  PS. Hołdów nie składam i nie oczekuję. To kwestia autokomfortu...
  Nie składam bo dbam o krzyż, nie oczekuję bo bym się czuła w obowiązku w jakiś sposób zrewanżować.
 • @contessa
  A ja owszem, z przyjemnością! :-D
 • @berecik
  Ach te schematy myślowe, regułki formułki widzisz że naczelny ma wyobraźnię od tąd, do tąd dalej nijak nie sięga "prawomocny" to znaczy zaklepany i nieodwołalny, a ty mu tu jakąś łamigłówkę dajesz prawo mocny. "Mocny prawem". A tego w ściągawce nie było. Ot co. Pzdr
 • @contessa
  Naczelny kombinuje jak koń pod górkę, pewnie z onetu kopiował i w pośpiechu nie patrząc paste nacisnął, a może tak w ściągawce było....no nieważne. Naczelny ma ciężkie życie a ty tu jeszcze takie analizy mu robisz. ,)
 • Co Prezes rzeczywiście powiedział
  Tu jest nagranie: http://youtu.be/5GfZncoeV0s
  Zatem nie "prawomocną", a "praworządną" (na stronie PiS też poprawiono).

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej